POOMSAE NEDİR

 

POOMSAE NEDİR.

Poomse asla önemsiz hareketler değildir.
Poomse hareketin kendiside değildir.Hareketlerin becerikli bir biçimde anlatımıdır.Seri hareketler biçiminde ruhunuzdaki becerinin ve yeteğin bir dışa vurumudur.Taekwondo felsefesinin bir kompozisyonu yani şekilerle anlatımıdır.
Eğer Poomsede bir beceri ve sanat göremiyorsanız o taekwondo poomsesi değildir.Bu becerilerin içindeki saklı anlamları  yorumluyamıyorsanız oda taekwondo poomsesi olmaz.
Poomseler birbirine benzer hareketlerden oluşan fakat tamamen ayrı manalara gelen temel beceri hareketleridir.Taekwondodaki temel hareketlerin sanatlsal bir yaklaşımla anlatımı, taekwondo felsefesi ve etiğinin kompozisyon şeklinde ifade edilmesidir.

Örnek vermek gerekirse: Nasılki sessiz flim anlatmaca oynarken konuyu söylemeden hareket ve mimiklerle içeriğini ve bilinmesi istenen aksiyonu anlatmaya çalışıyorsanız taekwondoda poomsede böyledir.
Poomse çalışmak taekwondodaki temel tekniklerinizi sanatsal bir beceriye dönüşüp mükemmelleşmesine yardımcı olurken aynı anda ruhunuzun ve karekterinizin taekwondonun ilke ve prensipleri diye ifade edebileceğimiz felsefesinden uzaklaşmamasını sağlar.
Hem vucud hemde ruh ve zihnin gelişimini sağlıyan taekwondonun en temel öğesidir.

POOMSE

Poomse Kökeni

Taekwondo poomsaes yüzden zaten yalnız bireysel savunma önlemlerinin gerekliliğini zayıflaması, örgütlü bir grup haline geldiği toplumda dış tehditlere ile toplu başa çıkmak için tasarlanmıştır.Topluluğunun bileşenleri için, uygulama tekniklerinin ve iletim rahat ve daha az karmaşık olması gerekir.Bu anlamda, Poomse giderek felsefi ve tıp bilimleri yardımıyla togther pratik deneyimler aracılığıyla sistematize edilmiştir. 
Bu eski zamanlarda Poomse egemen sınıf arasında uygulanan ve belge veya anıtlar görünen ilk Poomse desen olduğu sanılmaktadır İlk yüzyıl civarında, Koguryo Han (Kore) yarışı dizginledi zaman.

Poomse Tanımı

Poomsae Her poom nihayet geleneksel milli ruh ve pratik deneyler temelinde formüle bilimsel tekniğin bir ürünü olarak, yaklaşık 5000 yıllık uzun tarihi boyunca miras olmuştur. Teknik açıdan bakıldığında, Poomse Taekwondo kendisi olduğunu ve temel hareketleri Poomse ulaşmak için ön eylemleri daha fazla vardır. Kyorugi poomsae bir pratik uygulama ve Taekwondo ruhu değil belgelerde ifade soyut zihinsel felsefe ama poomsae eylemleri tecelli. Ardından, Taekwondo Poomse nedir? Poomse doğrudan veya dolaylı olarak zihinsel ve fiziksel iyileştirmeler yanı sıra suç ve Taekwondo ruhu ve teknikleri ekimi kaynaklanan savunma ilkelerini ifade davranış tarzıdır.

Poomse Önemi

 

Poomse uygulanan ve sabit kalıplara uygun olarak, hatta bir eğitmen varlığı olmaksızın, eğitilmiş olabilir hücum ve savunma tekniklerinin için hareketlerin bir dizi. Bu nedenle, Poomse stajyer Kyorugi teknikleri geliştirmek yapmak için, kendi uygulama ile, yararları vardır ve neredeyse tek başına her ayrı temel hareket eğitimi ile icra edilebilir özel teknikler dahil teknikleri uygulanır. 
Poomse hayali veya birlikte eğitilmiş olabilir ayağının konumu ve birlikte hareket etmek için bir yön işaret hattı çizilmiş Poomse hattı.

 

POOMSAE MÜSABAKA PUANLAMA  SIRALAMSI

Rank

G-1

G-2

G-4

G-6

G-8

G-10

1st placed contestant

10

20

40

60

80

100

2nd placed contestant

6

12

24

36

48

60

3rd placed contestants

3.60

7.20

14.40

21.6

28.80

36

5th placed contestants

2.16

4.32

8.64

12.96

17.28

21.6

9th placed contestants

1.51

3.02

6.05

9.07

12.10

15.12

17th placed contestant

1.06

2.12

4.23

3.35

8.47

10.58

33rd placed contestant

0.74

1.48

2.96

4.45

5.93

7.41

65th placed contestant

0.52

1.04

2.07

3.11

4.15

5.19

Raking puanları görmek için link tıklayın 

https://poomsae.taekwondodata.com/

Dünya Taekwondo Birliği yönetim ve ülke federasyonları

http://m.worldtaekwondo.org/about-wt/cumna.html?ct=03

 

Spor Poomsae Yarışma Kuralları

Poomsae (diğer adıyla Formlar, Kalıplar, Hyung, Kata), Kore dövüş sanatı Taekwondo'nun geleneksel yönü olarak kabul edilir ve hayali bir rakibe karşı uygulanan kalıplı bir dizi saldırı ve savunma tekniği olarak tanımlanır. Aşağıdaki düzenlemeler, uluslararası kabul görmüş Poomsae ve Kukkiwon/WTF standartları ve rekabet kuralları ile ilgilidir.

Yarışma Süresi

Tanınan Poomsae: 30-90 saniye arası Bireysel, Çift ve Takım müsabakaları.

Serbest Stil Poomsae: 60-70 saniye arası Bireysel, Çift ve Karma Takım müsabakaları.

1. ve 2. Poomsae arasındaki bekleme süresi 30 ila 60 saniyedir. Ulusal ve Uluslararası yarışmalar için 10 metreye 10 metrelik bir yarışma yüzüğü gereklidir.

Üniforma ve Hijyen

Tüm müsabıklar onaylı beyaz Tekvando V yakalı forma (dobok) veya WTF onaylı Poomsae müsabaka forması iyi durumda giyeceklerdir. Kara Kuşaklar, siyah yakalı beyaz üniforma veya WTF onaylı Poomsae yarışma forması giymelidir. Renkli kemerler siyah yakalı üniforma giyemez.

Ayakkabı giyilmeyebilir. Takı veya süs eşyası takılamaz. Saçları tutmak için dini örtüler veya yumuşak bağlar dışında kafaya şapka veya eşya giyilemez. Üniformanın hiçbir yerinde bant kullanılmasına izin verilmeyecektir.

Tüm yarışmacılar en yüksek kişisel hijyen standardını korumalı, tırnaklarını kısa kesmeli ve saçlarını düzgün bir şekilde tımar etmelidir.

PUANLAMA ÖLÇÜTLERİ

Toplam puan 10 puandır.

KESİNTİLER

POOMSAE TEKNİĞİNİN TEKNİK DOĞRULUĞU (0-4 Puan, performans sırasında alınan):

Mevcut Kukkiwon Taekwondo Ders Kitabında açıklandığı gibi bir duruş, el veya ayak tekniği her yapılmadığında 0.1 puan düşülecektir .

Her bir ihlal için 0,1 (küçük) Kesinti örnekleri:

 • Yanlış hareket (doğru teknik için).

 • Kötü denge.

 • Yanlış başparmak yerleşimi.

 • Duruşlarda ayak açısı yanlış.

 • Kötü oda veya tekme odası.

 • Vücudun orta hattını bloke etme (orta hat hedef olduğunda).

 • Dış kol yerine iç kolla bloke etme.

 • İçeriden değil dışarıdan vuruyor.

 • Ayağın yanlış kısmıyla tekme atmak.

 • Hedefle aynı yükseklikte olmayan engelleme/vurma (kasık, solar pleksus ve/veya philtrum).

 • Düz yerine dirsek vuruşunun etrafına sarılmış el.

 • Bir duraklamada yanlış hareket sayısı.

 • Duruş ve el tekniği aynı anda bitmiyor.

Yanlış eylemler veya teknikler gerçekleştirildiğinde veya doğru teknikler veya eylemler ihmal edildiğinde 0,3 puan düşülecektir; yani, Kukkiwon Taekwondo Ders Kitabında anlatıldığı gibi Poomsae'den ciddi sapmalar .

İhlal başına 0,3 (büyük) Kesinti örnekleri:

 • Bir müsabıkın WTF hareketine uymayan performansı (örn. Yanlış veya atlanmış hareket).

 • Yarışmacı bağırmayı (ki-hap) atladığında veya yanlış harekete bağırdığında.

 • Başlangıç ??pozisyonu, bitiş pozisyonundan bir ayak izinden daha fazla farklılık gösteriyordu.

 • Müsabık, duruşta veya adım atmada gereksiz yere ayak sesi çıkardı.

 • Oyuncu, performansı sırasında 3 saniyeden fazla duraklama gibi hatalar yaptı.

 • Müsabık, yeterli güç ve ses olmadan ayak vuruşu yapar.

POOMSAE TEKNİĞİNİN SUNUM PERFORMANSI (0-6 Puan, genel performans sonrası puanlandı):

 • Hız & Güç (2.0 puan): Poomsae yapabilme yeteneği, hareketlerin ilgili hareketin özelliklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığına göre değerlendirilir.

 • Güç, Hız ve Ritim Kontrolü (2,0 puan):

-Gücün kontrolü, hareketin en kritik anında en büyük gücün gösterilmesi anlamına gelir.

-Hızın kontrolü, güçlü hareketlerin hızlanması için eylemler ve hızdaki değişiklikler arasında uygun bir bağlantı anlamına gelir.

-Ritim, amaçlanan sonuca ulaşmak için tekniğin en etkili olmasını sağlayan zamanlama ile tekrarlanan eylemlerin gerçekleştirilmesi ve vuruş, blok veya tekme anında meydana gelen en büyük güç ifadesi ile güç akışı anlamına gelir.

 • Enerji İfadesi (2.0 puan):

-Bu kategori, enerjinin ifadesinde ustalaşmaktan gelen güven ve gücün sunumunu ele alır. Teknikler, konsantrasyon, cesaret, keskinlik, güven ve duruş, Poomsae'nin karakteristik eylemlerine göre enerjinin nasıl ifade edildiğini etkiler.

0.1 (küçük) Kesinti örnekleri:

0,3 (ana) Kesinti Örnekleri:

Final puanından ek 0,3 kesinti faktörü:
1. Sınır Çizgisini Geçmek.
2. Zaman sınırını aşmak.

Gam-jeom Kesintileri (-1 Puan):

Bir müsabık iki (2) kesinti ile değerlendirilirse, hakem müsabıkı penaltılarda kaybeden ilan edecektir. "Gam-jeom" cezaları, hakemlerin doğruluk ve sunum açısından puanlamalarından ziyade, sporun ruhuna saygı duymayan davranışlar nedeniyle puanların düşülmesi anlamına gelir.

PUAN HESAPLAMA

-Skorun yayınlanması, Doğruluk puanını, Sunum puanını ve Toplam Puanı gösterecektir.

-Yarışma sırasında biriken tüm cezalar final puanından düşülecektir.

Kazananın Kararı ve Bildirisi

 • Hafif tereddüt.

 • Hafif dengesizlik.

 • Ritim eksikliği.

 • Alternatif gevşeme ve gerginlik eksikliği.

 • Esneklik ve zarafet eksikliği.

 • Yanlış üniforma.

  • Göze odaklanma veya nefes alma, hareketin hareketine karşılık gelmez.

  • Yarışmacı, hareketlerinde akıcılık eksikliği ile güç ve hızı ifade etti.

  • Müsabık uygun olmadığı ölçüde bir hareket yaparken dengesini kaybetmiştir.

  • Müsabık esneklikten yoksun hareketler gerçekleştirir.

  • Yarışmacı bir enerji kuvveti eksikliği gösterir.

  • Bir müsabık veya antrenör tarafından istenmeyen sözler veya herhangi bir kötü davranışta bulunmak.

  • Başka bir yarışmacıya, antrenöre veya yetkiliye kasıtlı olarak müdahale eden herhangi bir hareket.

  • Doğruluk, sunumdan ayrı olarak puanlanacaktır.

  • Nihai puan, hakemin doğruluk puanlarının ortalaması (ortalama hesaplanmadan önce alınan en yüksek ve en düşük hakem puanları) ve hakemin sunum puanlarının ortalaması (ortalama hesaplanmadan önce alınan en yüksek ve en düşük hakem puanları) olacaktır. Üç hakem formatı kullanılıyorsa (standart 5 hakem formatı yerine), en yüksek ve en düşük puan düşürülmeyecektir.

  • Kazanan, en yüksek toplam puanı alan yarışmacı tarafından belirlenir.

  • Beraberlik puanı durumunda, kazanan en yüksek sunum puanına sahip yarışmacı olacaktır. Skorların hala berabere olması durumunda, toplam puanı daha yüksek olan (tüm hakemlerin puanları dahil, düşmeyen en yüksek ve en düşük) müsabık kazanan olacaktır. En yüksek ve en düşük puanlar toplandıktan sonra puanların hala berabere olması durumunda, kazananı belirlemek için bir rövanş yapılacaktır. Hakem, yapılacak Poomsae'yi belirleyecektir.

  • Rövanş, Hakem tarafından belirlenen zorunlu bir Poomsae'nin icra edilmesinden oluşacaktır. Önceki skorlar rövanş skorlarını etkilemeyecektir.

  • Rövanştan sonra beraberlik olması durumunda, kazanan, düşen en yüksek ve en düşük puanlar dahil olmak üzere toplamda daha fazla puan alan yarışmacı olacaktır. Beraberlik durumunda, kazanan olana kadar rövanş tekrarlanacaktır.

BÖLÜMLER VE ZORUNLU POOMSAE

 

BÖLÜMLER

 

 FERDİ ZORUNLU POOMSE

 

MİNİKLER KATEGORİSİ

10-11 Yaş Grubu

(2012-2013)

1. Gıp/Pum

 

Taegeuk 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, Jang, Koryo

 

YILDIZLAR KATEGORİSİ

12-14 Yaş Grubu

(2009-2011)

Pum

 

Taegeuk 4, 5 , 6,7, 8, Jang, Koryo, Keumgang,

 

GENÇLER KATEGORİSİ

( 15 – 17 Yaş arası )

(2006-2008)

Pum/Dan

 

 

Taegeuk 4, 5, 6, 7,8 Jang, Koryo,Keumgang, Taebaek

1.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(18-30 Yaş arası)

(1993-2005)

1.Dan ve üzeri

 

 

 

Taegeuk 6, 7, 8 Jang,Koryo,

Keumgang, Taeback,Pyongwon, Shipjin

 

 

 

2.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(31-40 Yaş arası)

(1983-1992)

1.Dan ve üzeri

3.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(41-50 Yaş arası)

(1973-1982)

1.Dan ve üzeri

 

Taegeuk 8 Jang, Koryo,Keumgang, Taeback,

Pyongwon, Shipjin, Jitae, Chonkwon

 

4.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(51 - 60 Yaş arası)

(1963 – 1972)

1.Dan ve üzeri

 

 

 

 

 

Koryo, Keumgang,Taebaek, Pyongwon,

Shipjin, Jitae, Chonkwon, Hansu

5.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(61 – 65 Yaş arası)

(1958 – 1962)

1.Dan ve üzeri

6.BÜYÜKLER KATEGORİSİ

(66 Yaş ve üzeri)

1957 ve daha aşağı doğumlular

1.Dan ve üzeri

 PAİR ZORUNLU POOMSAE

İKİLİ (PAİR) MİNİKLER

(10 – 11 yaş arası)

(2012-2013)

 

Taegeuk 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, Jang, Koryo

 

 

İKİLİ (PAİR) YILDIZLAR

(12 – 14 yaş arası)

(2009-2011)

 

Taegeuk4, 5, 6, 7, 8 Jang,Koryo, Keumgang

İKİLİ (PAİR) GENÇLER

(15 - 17yaş arası)

(2006-2008)

Taegeuk4, 5, 6, 7, 8 Jang,Koryo, Keumgang

Taeback

İKİLİ (PAİR) 30 YAŞ ALTI

(18 - 30 yaş arası)

(1993-2005)

 

Taegeuk 6, 7, 8 Jang,Koryo,

Keumgang, Taeback,Pyongwon, Shipjin

 

 

İKİLİ (PAİR) 30 YAŞ ÜSTÜ

(31 yaş ve üzeri)

1992 ve daha aşağı doğumlular

Taegeuk 8 Jang, Koryo,Keumgang, Taeback,

Pyongwon, Shipjin, Jitae, Chonkwon

 

SENKRON ZORUNLU POOMSAE

TAKIM MİNİKLER

(10 – 11 yaş arası)

(2012-2013)

 

Taegeuk 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, Jang, Koryo

 

 

TAKIM YILDIZLAR

(12 – 14 yaş arası)

(2009-2011)

 

Taegeuk4, 5, 6, 7, 8 Jang,Koryo, Keumgang

TAKIM GENÇLER

(15 - 17 yaş arası)

(2006-2008)

Taegeuk4, 5, 6, 7, 8 Jang,Koryo, Keumgang

Taeback

TAKIM30 YAŞ ALTI

(18 - 30 yaş arası)

(1993-2005)

 

Taegeuk 6, 7, 8 Jang,Koryo,

Keumgang, Taeback,Pyongwon, Shipjin

 

TAKIM30 YAŞ ÜSTÜ

(31 yaş ve üzeri)

1992 ve daha aşağı doğumlular

Taegeuk 8 Jang, Koryo,Keumgang, Taeback,

Pyongwon, Shipjin, Jitae, Chonkwon